Vítejte v klubu KVS Plzeň!

Vítejte na webových stránkách plzeňského klubu vodního póla KVS Plzeň. Můžete zde najít aktuální informace o dění v našem klubu, trénincích a utkáních našich hráčů.

Sledujte nás také Facebooku!

emailNapište nám kvsplzen@seznam.cz Český svaz vodního póla

Přihlášení
    Andrea S | 04/02/2020

Znovuzrození ženského póla v Plzni

Znovuzrození ženského póla v Plzni

 

V sezóně 2019/2020 přihlásil KVS Plzeň tým do 1. ligy žen. Znovu po 11 letech. Mix Plzeňaček a Pražaček. Jak k tomu došlo?

Vodní pólo jsem začala hrát v roce 2004. Za oddíl KVS Plzeň. Horší rok jsem si těžko mohla vybrat: po dekádě, kdy holky s přehledem obhajovaly titul mistryň ČR a tvořily většinu nároďáku, přišly “hubené” roky bez medaile. Pár klíčových jmen se sportem seklo a ze šampionek se stal nejslabší člen ligy, co se tahá o předposlední příčku s Baníkem Sokolov (který už neexistuje).

Když to nejde za Plzeň, půjde to za Prahu

Lepších výsledků jsme dosahovaly v dorosteneckých soutěžích, ale náš kádr se dál zužoval. V poslední sezóně 2007/2008 jsme před každým kolem trnuly, jestli dáme dohromady potřebných sedm jmen na soupisku. V dalším ročníku už jsme do 1.ligy žen Plzeň nepřihlásily. K mojí úlevě. Šla jsem do Prahy na vejšku a chtěla hrát v týmu, se kterým můžu trénovat. Vrstevnice ze Steppu Praha mě rychle vzaly mezi sebe. Vzdala jsem se svého čísla čepičky a hráčského postu. Odměnou mi bylo to nejcennější, co pólo v ČR nabízí: zážitky a přátelství na celý život.

Ani jednou během 10 let mého pražského angažmá ve Steppu mě nenapadlo do Prahy přestoupit a raději jsem každý rok řešila hostovací lístek. S velikostí klubu roste i boj o moc a my tak často přihlížely nejrůznějším nespravedlnostem, které se na Podolí (napříč všemi týmy) děly. Je zbytečné se ke starým křivdám vracet: insider o nich slyšel, outsider je nikdy nepochopí. Proto budu i na dalších řádcích maximálně věcná, jakkoliv emotivní pro nás odchod z klubu byl.

O nás bez nás: jak se ruší tým

V Praze tradičně fungovaly dva ženské celky: Stepp Praha “A” a Stepp Praha “M” (netradiční písmeno odkazuje na slovo matky, jimiž drtivá většina týmu skutečně je). Já hrála za áčko. V červnu 2018 jsme po vyrovnaném finále slavily stříbro (pod vedením srbského trenéra Mikiho).

V září 2018 jsme ze zápisu výkonného výboru klubu zjistily, že Stepp do 1. ligy žen přihlásil pouze jeden tým. Jeho trenérem byl Igor Procházka, dlouholetý kouč “emka”. Nechápaly jsme to. Vedení se rozhodlo celky sloučit, aniž by nás do debaty jakkoliv zapojilo. Od Igora dostaly “laso” jen vybrané, navíc e-mailem. Z principu jsme tedy nabídku odmítly. Přestupní období skončilo den před vydáním rozhodnutí, soupiska týmů pro sezónu 2018/19 byla uzavřená. Bylo jasné, že v naší partě si spolu nezahrajeme.

 

Navíc škrtnutí jednoho ze čtyř týmů negativně ovlivňuje kvalitu celé soutěže a popírá tak snažení všech, co se kolem ženského vodního póla (navzdory pochybné kvalitě a žabomyším válkám) ještě točí.

A když to nejde za Prahu...

My tak zahájily rok sucha, doslova. Od začátku sice trénujeme společně s nově vzniklou Spartou Praha, ale ta není uznána svazem (a nesmí tedy přihlašovat týmy do oficiálních soutěží). Plzeň byla druhou přirozenou volbou, plynoucí z dobrých mezilidských vztahů a existence několika mladých Plzeňaček, které neměly co hrát.

Naše gentlemanská dohoda je jednoduchá: máme bazén, trenéra a klub, kde nám nikdo neplivne do tváře. Na oplátku chceme v mixu Plzeňaček a Pražanek hrát slušné pólo, které přesvědčí maminky na tribuně o tom, že zapsat dceru do KVS Plzeň není vražda jejích sportovních ambic a krok bez špetky perspektivy.

Odrazit se ode dna

A tak jsem tu znova. V šatnách na Slovanech, kde ještě vládnou visací zámky místo čipových. Po boku ostřílených plzeňských matadorek jako Šárka Pláničková nebo Ilona Šlehoferová, které svou mokrou kariéru věšely na hřebíček, když já střílela svého prvního góla v lize. Jenže… jestli nekončíme zlatou plackou pro Plzeň, možná to ještě není konec.

 

No, letos zlato skutečně nehrozí. Po konci základní části z nás je korunovaný otloukánek soutěže. Známým jménům na soupisce navzdory. Na našem výkonu je znát (mnoho)roční pauza, absolutní nesehranost, tréninkové manko. Ale nevzdáme se. Vodní pólo je totiž jako všudypřítomná vůně chlóru: zaleze vám pod kůži. Chcete zvát babičky i milenky na zápasy. Půjčovat si šampon ve sprchách. Zapíjet svůj hattrick rundou zelený. A trávit svoje soboty s partou, co nepřestává věřit na fair play a společnou sportovní kariéru po čtyřicítce.

Kristýna Pilná

Za fotky děkujeme naší spoluhráčce Sophii Šarlákové ?

P.S.: Článek shrnuje mé osobní dojmy a žádným způsobem nereprezentuje oficiální postoj oddílu KVS Plzeň.

 

« Předchozí článekDalší článek »
Připojené album k článku:
Znovuzrození ženského póla v Plzni

Činnost našeho klubu podporují

 

  

Místo pro vaší reklamu